Το σχολικό έτος 2020-2021 υπήρξε μια χρονιά απαιτητική και δύσκολη για όλους μας λόγω της γενικότερης υγειονομικής κρίσης. Μέσα σε όλο αυτό το κλίμα δύο νεοσύστατα σχολεία τα οποία λειτούργησαν και τα δύο για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2018-2019, συγκεκριμένα το ΣΔΕ Ν.Προποντίδας και το ΣΔΕ Μεσολογγίου εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φέτος την τεχνολογία για το χτίσιμο δεσμών συνεργασίας και συναδέλφωσης. Στόχος ήταν τόσο η ενδυνάμωση των ψηφιακών δεξιοτήτων των εκπαιδευομένων τους όσο και η ψυχολογική υποστήριξή τους δίνοντάς τους κίνητρα να συνεχίσουν να προσπαθούν για το καλύτερο φέρνοντάς τους σε επαφή με άτομα που έχουν τις ίδιες αγωνίες και άγχη ζώντας στο ίδιο περιβάλλον εγκλεισμού.

Η πρώτη επαφή έγινε με τη επικοινωνία των δύο Διευθυντριών των σχολείων κυριών Αγγελικής Γριβοπούλου, κλάδου ΠΕ86 του ΣΔΕ Μεσολογγίου και Ευαγγελίας Παπανικολάου κλαδου ΠΕ86 του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας. Η εξοικείωση και των δυο διευθυντριών με την τεχνολογία λόγω αντικειμένου, οδήγησε στην οργάνωση της κοινής εξ αποστάσεως Χριστουγεννιάτικης εκδήλωσης.

Σχετικό υλικό μπορείτε να βρείτε και εδώ:

Με μεγάλη χαρά διαπιστώθηκε το μεγάλο ενδιαφέρον και θέληση από την πλευρά των εκπαιδευομένων των δυο σχολείων για να περαιτέρω συνεργασία.  Από το αυτό το κλίμα γεννήθηκε η ιδέα να υλοποιηθεί κοινό Πρότζεκτ.

Μέσα από καλό συντονισμό, συνεργασία όλων των εμπλεκομένων εκπαιδευτών και εκπαιδευομένων των δυο σχολείων λαμβάνοντας παράλληλα υπόψη και δυσκολίες όπως η ενδυνάμωση των ψηφιακών δεξιοτήτων των εμπλεκομένων , τα διαφορετικά ωρολόγια προγράμματα των δυο ΣΔΕ και η έλλειψη χρημοτοδότησης των σχολείων καταφέραμε όλοι μαζί να υλοποιήσουμε κοινό Πρότζεκτ με θέμα: Ανταλλαγή άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς: ΣΔΕ Ν. Προποντίδας-ΣΔΕ Μεσολογγίου.

Στόχος της κοινής μας εργασίας ήταν η προβολή των περιοχών της Χαλκιδικής και του Μεσολογγίου στους εκπαιδευόμενους των δυο σχολείων. Η συνεργασία αυτή έδωσε και την δυνατότητα στα δυο νεοιδρυθέντα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας να γνωριστούν , παρότι την μεγάλη χιλιομετρική τους απόσταση και να φέρουν σε επαφή κυρίως τους εκπαιδευόμενους  μεταξύ τους αναπτύσσοντας με αυτό τον τρόπο φιλικούς δεσμούς .

Το κλείσιμο της όλης αυτής συνεργασίας ήταν και η αποστολή προϊόντων και αναμνηστικών και από τις δυο περιοχές με την υπόσχεση να καταφέρουμε να συναντηθούμε και από κοντά. Με την από κοινού καινοτόμα πρωτοβουλία των ΣΔΕ Ν.Προποντίδας και Μεσολογγίου υλοποιήθηκαν κοινές δράσεις που προαναφέρθηκαν.

Η πρωτόγνωρη αυτή συμμετοχική και συνεργατική πρωτοβουλία υιοθετήθηκε με ενθουσιασμό από τους εκπαιδευομένους και των δυο ΣΔΕ και υπήρξε ιδιαίτερα γόνιμη και αποτελεσματική και για το διδακτικό προσωπικό.

Η επιτυχία με την οποία στέφθηκαν οι κοινές αυτές δράσεις υπογραμμιστηκαν τόσο με την ανατροφοδότηση όλων των συμμετεχόντων και λειτουργεί ως μια καλή πρακτική για ενδεχόμενη μελλοντική επαναπραγματοποίησή της.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε υλικό από την τελευταία μας συνάντηση/τελετή λήξης που έγινε την Δευτέρα 28/6/21 και  η οποία στέφθηκε με επιτυχία.

Ανταλλαγή κιβωτίων με τοπικά προϊόντα από τα δύο ΣΔΕ.

ΣΔΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
ΣΔΕ Ν.ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑΣ