Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Νέας Προποντίδας συνεχίζει δυναμικά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τη λειτουργία του και δέχεται εγγραφές για τους εκπαιδευόμενους, που επιθυμούν να παρακολουθήσουν τον Α΄ Κύκλο σπουδών για το σχολικό έτος 2020-2021.

Ήδη στα 2 χρόνια λειτουργίας του έχουμε τους πρώτους αποφοίτους, καθώς τον περασμένο Ιούνιο έλαβαν απολυτήριο 28 εκπαιδευόμενοι.

?Ποτέ δεν είναι αργά. Αυτό μας διδάσκει με τον καλύτερο τρόπο το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, που λειτουργεί στον Δήμο μας κι αγκαλιάστηκε θερμά. Ένιωσα την χαρά και τον ενθουσιασμό όλων αυτών των ανθρώπων, που για κάποιους λόγους σταμάτησαν το σχολείο κι είμαι ικανοποιημένος που ως Δήμος συμβάλαμε σε αυτό. Όλοι αξίζουν μία δεύτερη ευκαιρία και ιεμείς οφείλουμε να τους την προσφέρουμε? ανέφερε ο Δήμαρχος Μ. Καρράς.

??Τι είναι το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας;

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) Νέας Προποντίδας ξεκίνησε να λειτουργεί το σχολικό έτος 2018-2019. Είναι ένα δωρεάν, καινοτόμο δημόσιο σχολείο εκπαίδευσης ενηλίκων, με συνολική διάρκεια φοίτησης 2 εκπαιδευτικά έτη και λειτουργεί στο 2ο Γυμνάσιο Ν. Μουδανιών κατά τις απογευματινές ώρες.

Απευθύνεται σε πολίτες ηλικίας 18 ετών και άνω, οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Με την επιτυχή ολοκλήρωση της φοίτησης παρέχεται τίτλος ισότιμος του Γυμνασίου.

Το πρόγραμμα σπουδών των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας διαφέρει από το αντίστοιχο της τυπικής εκπαίδευσης. Διαθέτει πιο ευέλικτο περιεχόμενο και έχει προσαρμοσμένη διδακτική μεθοδολογία και αξιολόγηση των εκπαιδευομένων, σύμφωνη με τις αρχές της Εκπαίδευσης Ενηλίκων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητούν πληροφορίες και να ενημερώνονται στα τηλέφωνα 2373025734 κατά τις απογευματινές ώρες 5:00 μ.μ ? 8:00 μ.μ. και να πραγματοποιούν την εγγραφή τους τις ίδιες ώρες στο 2ο Γυμνάσιο Ν. Μουδανιών, το οποίο βρίσκεται απέναντι από τα ΚΤΕΛ στα Ν. Μουδανιά.

Για την εγγραφή τους πρέπει να προσκομίσουν :1) Απολυτήριο Δημοτικού, 2) Αστυνομική ταυτότητα.
Δεκτοί στο σχολείο γίνονται όσοι έχουν γεννηθεί έως 31/12/2003 (18 ετών και άνω).