Την Πέμπτη 5/11/2020 στο χώρο του σχολείου είχαμε τη χαρά και την τιμή  να μας μιλήσει σχετικάμε τον COVID-19 ο κυριος  Ιωάννης Καλομενίδης,  Επίκουρος  Καθηγητής της Πνευμολογίας της  Ιατρικής Σχολής  του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και διευθυντής της Α Κλινικής  Εντατικής  Θεραπείας Νοσοκομείο «Ο Ευαγγελισμός».

Η ενημέρωση έγινε με τη βοήθεια της τεχνολογίας και συγκεκριμένα μέσω Skype όπου οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ν.Προποντίδας είχαν την δυνατότητα να ακούσουν καλές πρακτικές προστασίας καθώς και για την εξέλιξη του ιού μέχρι τώρα. Στην διάρκεια της ομιλίας του οι εκπαιδευόμενοι μπορούσαν να συνομιλήσουν με τον ιατρό και να του υποβάλλουν και δικές τους ερωτήσεις/απορίες/ανησυχίες πάνω στο θέμα αυτό τόσο από την ιατρική όσο και από την ανθρώπινη πλευρά.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδεύτρια του σχολείου μας κα Όλγα Καλομενίδη για την πρωτοβουλία και  οργάνωση αυτής της χρήσιμης για όλους μας δράσης.