Το ΣΔΕ Ν.Προποντίδας σε συνεργασία με το ΣΔΕ Μεσολογγίου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φέτος την τεχνολογία εξαιτίας της Πανδημίας και υλοποίησε εξ αποστάσεως κοινό Πρότζεκτ με θέμα: Ανταλλαγή άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς: ΣΔΕ Ν. Προποντίδας-ΣΔΕ Μεσολογγίου. Στόχος της κοινής μας εργασίας ήταν η προβολή των περιοχών της Χαλκιδικής και του Μεσολογγίου στους εκπαιδευόμενους των δυο σχολείων. Η συνεργασία αυτή έδωσε και την δυνατότητα στα δυο νεοιδρυθέντα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας να γνωριστούν , παρότι την μεγάλη χιλιομετρική τους απόσταση και να φέρουν σε επαφή κυρίως τους εκπαιδευόμενους μεταξύ τους αναπτύσσοντας με αυτό τον τρόπο φιλικούς δεσμούς εν μέσω απομόνωσης λόγω της γενικότερης υγειονομικής κατάστασης.

Το κλείσιμο της όλης αυτής συνεργασίας ήταν και η αποστολή προϊόντων και αναμνηστικών και από τις δυο περιοχές με την υπόσχεση να καταφέρουμε να συναντηθούμε και από κοντά. Στον παρακάτω σύνδεσμο να δείτε υλικό από την τελευταία μας συνάντηση/τελετή λήξης που έλαβε χώρα την Δευτέρα 28/6/21 και η οποία στέφθηκε με επιτυχία.