Με εθνική υπερηφάνεια και επίγνωση της ευθύνης που φέρουμε απέναντι στο παρελθόν και στους αγωνιστές προγόνους μας, η διευθύντρια του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας, κ.Ευαγγελία Παπανικολάου, η Υποδιεύντρια κα Ειρήνη Στεργίδου και  εκπρόσωποι από τον Β Κύκλο  των εκπαιδευομένων, κατέθεσαν στεφάνι στο Μνημείο των Ηρώων στα Ν.Μουδανιά την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, παραμονή της εθνικής μας επετείου. Η καθιερωμένη πια κατάθεση στεφάνων από τα σχολεία και τους φορείς στις εθνικές επετείους, είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής που μπορούμε να αποδώσουμε στους ανθρώπους που απαρνήθηκαν τα πάντα στη ζωή τους για να πολεμήσουν το φασισμό.

Στο σχολείο πραγματοποιήθηκε σχολική γιορτή στο χώρο του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας. Οι εκπαιδευόμενοι με αφόρμηση την παρακολούθηση εξαιρετικου εκπαιδευτικού ντοκυμαντέρ με θέμα τον αγώνα των Ελλήνων στο έπος του ?40, κατέληξαν ομόφωνα  ότι οφείλουμε να θυμόμαστε και να τιμούμε με το λόγο και τις πράξεις μας τη ζωή και τη θυσία των προγόνων μας.

rbt