Δράση του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας του Δήμου Ν. Προποντίδας για την ?Παγκόσμια Ημέρα Κατά της Βίας των Γυναικών

Τη Δευτέρα 25/11/2019, Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, στο πλαίσιο του Κοινωνικού γραμματισμού, πραγματοποιήθηκε προβολή της ταινίας «Μέσα από τα μάτια σου» (Te doy mis ojos, 2003, Ιθιάρ Μπολέιν) με υπεύθυνη την καθηγήτρια του γραμματισμού και Υποδιευθύντρια του ΣΔΕ Δήμου Ν. Προποντίδας, Βαΐα Κουβαρά.

Μέσα από την ταινία οι εκπαιδευόμενες/οι είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν ότι η βία κατά των γυναικών δεν κάνει διαχωρισμό μεταξύ συνόρων και πολιτισμών. Είναι ένα φαινόμενο παγκόσμιο και, αν δεν συμβαίνει σε εμάς, συμβαίνει δίπλα μας. Μετά το τέλος της προβολής το σύνολο των εκπαιδευομένων του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Δήμου Ν. Προποντίδας, κατέθεσε σκέψεις, απόψεις και προβληματισμούς σε μία γόνιμη, ενδιαφέρουσα και ζωντανή συζήτηση στην οποία συνέβαλε σημαντικά με τα σχόλιά της και η φιλόλογος του σχολείου, Ελένη Κοφίνη.