Την Πέμπτη 14/04 στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Νέας Προποντίδας οργανώθηκε σεμινάριο parent coaching από την πιστοποιημένη σε θέματα parent coaching σύμβουλο υποστήριξης γονέων κ. Δήμητρα Γούναρη.

Η κυρία Γούναρη αναφέρθηκε σε σημεία-σταθμούς στη σχέση γονέα-παιδιού με ιδιαίτερη έμφαση στην περίοδο της εφηβείας. Συγκεκριμένα, παρουσίασε τρόπους προσέγγισης και διαχείρισης στιγμών κρίσης.

Οι εκπαιδευόμενοι είχαν έτσι την ευκαιρία να διατυπώσουν ερωτήσεις αναφορικά στη σχέση τους με τα παιδιά τους και κατά τη διάρκεια της παρουσίασης αλλά και στο τέλος.

Η δράση έκλεισε σε κλίμα ενθουσιασμού και ελπίδας ανανέωσης της τόσο χρήσιμης συνάντησης με την κ. Γούναρη στο μέλλον.

Eυχαριστούμε πολύ για την πρωτοβουλία διοργάνωσης της δράσης τόσο την κα Ελένη Τσίτσελα , σύμβουλο σταδιοδρομίας του σχολείου μας όσο και την κα Γούναρη για την ενδιαφέρουσα ομιλία στους εκπαιδευόμενούς μας.