Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, στο αμφιθέατρο του 2ου Γυμνασίου Νέων Μουδανιών, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου από εκπαιδευόμενες του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ν. Προποντίδας για θέματα που αφορούν τις συνέπειες της εγκατάλειψης της υποχρεωτικής εκπαίδευσης.

Οι εκπαιδευόμενες μίλησαν για τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν και συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο με την έλλειψη του απολυτηρίου Γυμνασίου.

Συγκεκριμένα μίλησαν οι εκπαιδευόμενες του Α και Β Κύκλου: Ζωή Στόικου, Έλντα Τσελίκα, Μαρία Αντωνακοπούλου, Καλλιόπη Σιώκου, Φλόρα Ρουστεμάι, Ανκελαΐντα Ντόκα και Ναταλία Πανίδου.

Την ενημέρωση οργάνωσε και συντόνισε ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου κύριος Σταμάτης Σταματιάδης σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του ΣΔΕ κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου.

Στο τέλος της ομιλίας, η διευθύντρια του ΣΔΕ Ν. Προποντίδας, κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου, παρουσίασε το θεσμό και τη λειτουργία των σχολείων δεύτερης ευκαιρίας.

Ευχαριστούμε θερμά την Διεύθυνση και το Σύλλογο των καθηγητών του 2ου Γυμνασίου για την πρωτοβουλία υλοποίησης της δράσης αυτής και για την πρόσκληση σε συνεργασία.