Την Τρίτη το πρωί, στις 28/3/23 το σχολείο ενηλίκων της Μurcia της Ισπανίας μαζί με την Διευθύντρια κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου και την Υποδιευθύντρια κυρία Ειρήνη Στεργίδου, είχαν τη χαρά να επισκεφτούν τον Δήμο Ν.Προποντίδας.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο της Νέας Προποντίδας κύριο Μανώλη Καρρά και την κυρία Δέσποινα Ραμανδάνη Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, για τη υποδοχή που μας επεφύλαξαν

.Το απόγευμα της ίδιας μέρας, το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας υποδέχτηκε για πρώτη φορά μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας την ομάδα ενηλίκων της Ισπανίας, η οποία παρακολούθησε τις παραδόσεις Γλωσσικού και Αριθμητικού Γραμματισμού.Είχε προηγηθεί μια ενδιαφέρουσα διαδικτυακή περιήγηση μέσα από προβολές video και Power Point του Ν. Χαλκιδικής.

Προβλήθηκαν κοντινοί τουριστικοί προορισμοί, αρχαιολογικοί χώροι, εκκλησίες , το Άγιο Όρος και τα μοναστήρια. Έγινε διεξοδική αναφορά στο ιστορικό, τη διαπολιτισμική λειτουργία και τις δράσεις του ΣΔΕ Ν. Προποντίδας από το έτος της ιδρύσεώς του έως και σήμερα.

Τις παρουσιάσεις επιμελήθηκαν η Διευθύντρια του σχολείου , κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου, η Υποδιευθύντρια, κυρία Ειρήνη Στεργίου και η εκπαιδεύτρια Αγγλικού Γραμματισμού , κυρία Δήμητρα Αλμανάκη.Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων τόσο οι Ισπανοί όσο και οι δικοί μας εκπαιδευόμενοι έγιναν κοινωνοί ενός διακειμενικού λογοτεχνικού διαλόγου ανάμεσα στους δυο κορυφαίους ποιητές της Ισπανικής και Ελληνικής Λογοτεχνίας αντίστοιχα, το Φρεντερίκο Γκαρθία Λόρκα και τον Κ.Π.Καβάφη.

Το μάθημα το επιμελήθηκε η εκπαιδεύτρια του Γλωσσικού Γραμματισμού κυρία Βίκυ Πετρίδου.Στη συνέχεια , παρακολούθησαν Αριθμητικό Γραμματισμό με μεγάλη και ενεργή συμμετοχή μέσα από τον κοινό κώδικα του κόσμου των αριθμών από τον εκπαιδευτή του Αριθμητικού γραμματισμού κύριο Γιώργο Ζαγκλιβερινό.

Τέλος , οι εκπαιδευόμενοι μας, του Α΄ Κύκλου, προσέφεραν αναμνηστικά δώρα με θέμα εμπνευσμένο από την αρχαία Ελλάδα.

rbt