Ημέρα 1η

Την Δευτέρα 27 Μαρτίου του 2023, το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας, υποδέχτηκε στην αίθουσα τελετών μία αντιπροσωπεία τριών εκπαιδευτικών και έξι μαθητών από σχολείο ενηλίκων της πόλης Mourcia της Ισπανίας, οι οποίοι πραγματοποίησαν επίσκεψη στην Ελλάδα , στα πλαίσια του Erasmus+.

Τον λόγο πήρε αρχικά η διευθύντρια του ΣΔΕ , κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου, η οποία και καλωσόρισε την ομάδα των Ισπανών στον τόπο μας και στο σχολείο. Οι διευθύντριες των δύο σχολείων, Ελλάδας και Ισπανίας, έκαναν ιδιαίτερη αναφορά στη σημασία και στην αξία που χαρακτηρίζει αυτόν το θεσμό , καθώς ενισχύει σημαντικά τις ευκαιρίες για γνωριμίες μεταξύ των εκπαιδευομένων και προωθεί το όραμα μιας καλύτερης εκπαίδευσης για την Ευρώπη.

Στη συνέχεια, εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι από την Ισπανία, ο καθένας ξεχωριστά εκφώνησαν ενδιαφέρουσες ομιλίες, στις οποίες παρουσίασαν τον εαυτό τους και τη ζωή τους , ενώ παράλληλα προβάλλονταν σχετικά βίντεο. Ακολούθησε δεξίωση catering με εδέσματα και γλυκά χαρακτηριστικά του τόπου μας, φτιαγμένα όλα αποκλειστικά από τους εκπαιδευομένους του σχολείου μας. Η ομάδα των Ισπανών προσέφερε πολλά και όμορφα δώρα από την Ισπανία στη διευθύντρια προσωπικά , στο σχολείο μας, σε εκπαιδευτές και εκπαιδευομένους . Η συνάντηση ολοκληρώθηκε μέσα σε ένα κλίμα αμοιβαίας χαράς και συγκίνησης.