Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023, το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας οργάνωσε μια αποχαιρετιστήρια εκδήλωση για την ομάδα των Ισπανών, εκπαιδευτικών και εκπαιδευομένων, στην αυλή του σχολείου. Εκεί δόθηκαν χορευτικές παραστάσεις με παραδοσιακούς ισπανικούς χορούς και φορεσιές , Flamenco, Sevillana κ.α. από τους εκπαιδευόμενους Ισπανούς , αλλά παρουσιάστηκαν και τυπικοί ελληνικοί χοροί από την ομάδα χορού του σχολείου μας, όπως συρτάκι, τσάμικο, καλαματιανό κ.α.

Οι εκπαιδευόμενοί μας έψησαν τα παραδοσιακά σουβλάκια και σουτζουκάκια κι έφτιαξαν χειροποίητο ψωμί. Ακόμη, η Βάνα, η μαθήτριά μας του Β Κύκλου, έφτιαξε και χάρισε σε όλους ελληνικά παραδοσιακά γλυκά του κουταλιού , για να τα πάρουν μαζί τους στην Ισπανία.

Οι φίλοι μας Ισπανοί εκφώνησαν ο καθένας ξεχωριστά ένα συγκινητικό ευχαριστήριο λόγο για την όμορφη φιλοξενία που δέχτηκαν. Μέσα σε ένα άψογο κλίμα φιλίας , αμοιβαίας συγκίνησης και αλληλοεκτίμησης ολοκληρώθηκε η βραδιά, με την υπόσχεση να επαναληφθεί η εξαιρετική αυτή εκπαιδευτική ευρωπαϊκή εμπειρία.