Στα πλαίσια της καθιέρωσης και του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Safer Internet Day) στις 6 και 7 Φεβρουαρίου , πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις στο χώρο του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ν. Προποντίδας, με σκοπό να προωθηθεί η ασφαλής χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας.

Συγκεκριμένα στις 6 Φεβρουαρίου 2023 η εκπαιδεύτρια του Πληροφορικού Γραμματισμού κυρία Ιφιγένεια Μπακιρτζή έκανε αναφορά για τις έννοιες του ηλεκτρονικού «ψαρέματος» και τους τρόπους προφύλαξης. Έγινε προβολή σχετικού βίντεο και ακολούθησε συζήτηση.

Στη συνέχεια στις 7 Φεβρουαρίου 2023 έγιναν παρουσιάσεις από την διευθύντρια του Σχολείου , κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου ( Πληροφορικός Γραμματισμός ) και τους εκπαιδευτές του ΣΔΕ , κύριο Ζαγκλιβερινό Γεώργιο ( Αριθμητικός Γραμματισμός ) και από την κυρία Αικατερίνη Πολύχρου ( Πληροφορικός Γραμματισμός ).

Κεντρικό θέμα, η προστασία από το διαδικτυακό εκφοβισμό, η αντιμετώπιση πιθανών κινδύνων και επιπτώσεων από την αλόγιστη χρήση του, η αξία και σημασία του διαδικτύου σήμερα , καθώς και η ενημέρωση για την προστασία του καταναλωτή από τις ηλεκτρονικές αγορές.

Τέλος , η διήμερη εκδήλωση αποτέλεσε εφαλτήριο ευαισθητοποίησης για τους εκπαιδευομένους στα θέματα που αφορούν την ασφαλή και ορθή χρήση του διαδικτύου και για περαιτέρω εντρύφηση και ενασχόληση του θέματος αυτού στο άμεσο μέλλον μέσα στις διδακτικές αίθουσες.