Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024, το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας οργάνωσε μια αποχαιρετιστήρια εκδήλωση για την ομάδα των Ισπανών, εκπαιδευτικών και εκπαιδευομένων, στο χώρο του σχολείου. Εκεί δόθηκαν χορευτικές παραστάσεις με παραδοσιακούς ισπανικούς χορούς κ.α. από τους εκπαιδευόμενους Ισπανούς , αλλά παρουσιάστηκαν και τυπικοί ελληνικοί χοροί από την ομάδα χορού του σχολείου μας, όπως συρτάκι, τσάμικο, καλαματιανό κ.α.

Οι εκπαιδευόμενοί μας έψησαν τα παραδοσιακά σουβλάκια και σουτζουκάκια. Ακόμη, η ομάδα του Project του σχολείου μας, έφτιαξε «μαρτάκια » κατά το γνωστό ελληνικό έθιμο και τα χάρισε στους Ισπανούς καθηγητές και εκπαιδευόμενους.

Η Διευθύντρια του σχολείου της Τενερίφης εκφώνησε ένα συγκινητικό ευχαριστήριο λόγο για την όμορφη φιλοξενία που δέχτηκαν. Μέσα σε ένα άψογο κλίμα φιλίας , αμοιβαίας συγκίνησης και αλληλοεκτίμησης ολοκληρώθηκε η βραδιά, με την υπόσχεση να επαναληφθεί η εξαιρετική αυτή εκπαιδευτική ευρωπαϊκή εμπειρία.