Η εκπαιδευτική εκδρομή των Ισπανών φιλοξενούμενων μας μαθητών και των  εκπαιδευομένων μας και ξεκίνησε στις 9.30 π.μ., σήμερα, ημέρα Τετάρτη 28/2/24 με την επίσκεψη στο βιομηχανικό συγκρότημα Ladas Foods, ένα εκσυγχρονισμένο εργοστάσιο που παράγει και εξάγει προϊόντα  ελληνικής ελιάς. Εκεί μας ξενάγησε σε όλους τους χώρους της μονάδας , ο ιδιοκτήτης κ. Ν. Λαδάς. Στο τέλος, της ξενάγησης μοίρασε στους  εκπαιδευόμενους μας, στον κάθε ένα ατομικά, δώρο ελιές της παραγωγής τους .

Ακολούθησε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Σημάντρων, όπου ήρθαμε σε επαφή με την τοπική παράδοση της περιοχής. Τα μέλη του Συλλόγου γυναικών των Σημάντρων μας ξενάγησαν διεξοδικά στο χώρο του μουσείου, όπου και γνωρίσαμε εκθέματα που προέρχονται απ τη Μ. Ασία, παραδοσιακές φορεσιές, νυφικά, κρεβάτια, κοσμήματα και άλλα εθνογραφικά και λαογραφικά μνημεία. Οι γυναίκες του συλλόγου μας προσέφεραν κεράσματα χειροποίητα δικά τους, τοπικά εδέσματα. Ευχαριστούμε θερμά τον σύλλογο γυναικών Σημάντρων για τη θερμή τους υποδοχή και ξενάγηση.

Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στο Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού, Ιουστινιανός, στα Νέα Φλογητά.

Εκεί οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του Μουσείου, να περιηγηθούν στην έκθεση με τα βυζαντινά ευρήματα και με τα εκθέματα από την εποχή της Επανάστασης του 21. Κυρίως έγινε αναφορά στους συμβολισμούς της σημαίας της Επανάστασης και προβολή ενός δραματοποιημένου 3D animation ντοκυμαντέρ για τον Εμμανουήλ Παππά και τη συμμετοχή  της Χαλκιδικής στον Αγώνα.

Τέταρτος σταθμός μας ήταν ένα από τα αρχαιότερα και σημαντικότερα διεθνώς σπήλαια της Ελλάδας της Παλαιολιθικής Εποχής, το σπήλαιο των Πετραλώνων. Ο Αρχιφύλακας του σπηλαίου, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, μας ξενάγησε στις διαδρομές του σπηλαίου και απάντησε ενδελεχώς σε όλα τα ερωτήματα των εκπαιδευομένων μας.

Τις θερμές ευχαριστίες μας στο Δήμο Ν. Προποντίδας, που παραχώρησε δωρεάν το λεωφορείο του δήμου για την περιήγησή μας και τον εξαιρετικό οδηγό μας , κ. Νίκο Λινάρδο

Το απόγευμα μέλη του συλλόγου φάρος επισκέφτηκαν το σχολείο μας. Σκοπός ήταν να γνωρίσουν οι φιλοξενούμενοι μαθητές και καθηγητές του Δημόσιου Κέντρου Εκπαίδευσης ενηλίκων FAROLA της SANTA CRUZ DE TENERIFE πως γίνεται το μάθημα των παραδοσιακών χορών του τόπου μας και να ακολουθήσουν για λίγο τα βήματα της δικής μας παράδοσης από χορευτές-τριες του συλλόγου. Τα μέλη του συλλόγου προσέφεραν αναμνηστικά δώρα στους καθηγητές και μαθητές.

Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή τους την κίνηση καθώς και την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας. Τέτοιες ενέργειες συμβάλουν σημαντικά στην σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ σχολείου και συλλόγων.