Ημέρα 3η

Την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023 η ισπανική αποστολή περιηγήθηκε στον Ναό του Αγίου Γεωργίου Νέων Μουδανιών.

Η ξενάγηση έγινε από την Διευθύντρια κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου και τον εκπαιδευόμενο του Β Κύκλου Ελπιδοφόρο Ελισσαίο.

Το απόγευμα της ίδιας μέρα, παρακολούθησαν στο χώρο του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας με video και Power Point τα project του σχολείου,1ο) με θέμα : « Εναλλακτικές μορφές τουρισμού του Νομού Χαλκιδικής ». Την εργασία επιμελήθηκε και παρουσίασε ο κύριος Αναστάσιος Μαρινίδης και ο κύριος Βασίλειος Μητσάγγας,2ο) με θέμα: « Επαναχρησιμοποίηση υλικών» Την εργασία επιμελήθηκε και παρουσίασε ο κύριος Γεώργιος Ζαγκλιβερινός

και τέλος3ο) την ομάδα χορού με θέμα : « Μύρισε Ελλάδα ». Ακολούθησε παρουσίαση από την ομάδα των εκπαιδευομένων του χορευτικού του σχολείου μας, χορός συρτάκι υπό την καθοδήγηση της κυρίας Μαρίας Τσακιράκη.

Η ημέρα έκλεισε με τους καθηγητές και μαθητές του ΣΔΕ Ν. Προποντίδας να συνοδεύουν τους φίλους Ισπανούς σε μια περιήγηση στην πόλη των Μουδανιών απολαμβάνοντας έναν απολαυστικό καφέ σε ένα γραφικό μαγαζί της περιοχής .