Σήμερα, ημέρα Δευτέρα 1/4/2024 και ώρα 18:00 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του Προγράμματος ECOMOBILITY, στο χώρο του αμφιθεάτρου του σχολείου,  στο οποίο συμμετείχε για πρώτη φορά, το σχολείο μας, το ΣΔΕ Ν. Προποντίδας.  Η παρουσίαση άρχισε με εναρκτήριο ομιλία από τη διευθύντρια του ΣΔΕ, κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου. Η ομάδα των εκπαιδευομένων μας  παρουσίασε την εργασία της, την οποία είχε εκπονήσει από το Δεκέμβριο 2023 έως και το Μάρτιο 2024, υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας για το πρόγραμμα, κυρίας Μαρίας Εμμανουηλίδου.  Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι εκπαιδευόμενοι:  1. Φωφώ Κλημαντάκη, 2. Πουλχερία Δήμητσα, 3. Celica Elda, 4. Entela Serani, 5. Vilfrida Coli, 6. Πανίδου Ναταλία, 7. Rustemaj Flora.

Η εργασία των εκπαιδευομένων μας για το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μια δράση που προωθεί την ανάγκη βελτίωσης της ποιότητας ζωής στις πόλεις, το δικαίωμα στην ελεύθερη μετακίνηση των πολιτών, την αλλαγή συμπεριφορών κατά την κυκλοφορία στο κέντρο πόλεων και τη νέα αντίληψη περί βιώσιμης κινητικότητας.

Στην εκδήλωση παρευρέθησαν ο Δήμαρχος Ν. Προποντίδας, κ. Μανώλης  Καρράς, ο οποίος και τόνισε πως είναι ευαισθητοποιημένος στα θέματα της οικολογικής μετακίνησης και καταβάλλει προσπάθειες  προς την επίτευξη του στόχου αυτού. Παρευρέθησαν επίσης , η διευθύντρια του ΓΕΛ Ν. Μουδανίων, κ. Πολίτου  Κρυστάλλω και εκπρόσωποι της Τροχαίας Ν. Μουδανίων, οι οποίοι μετά το πέρας της παρουσίασης  απηύθυναν χαιρετισμό και εξήραν το έργο των εκπαιδευομένων μας. Τέλος, ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των παρευρισκομένων και της ομάδας του προγράμματος Ecomobility.

Θερμά συγχαρητήρια στην υπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος κυρία Μαρία Εμμανουηλίδου και στην ομάδα έργου για την εξαιρετική παρουσίαση.  Αναγνωρίζουμε ότι όλους αυτούς τους μήνες η παρουσίαση απαίτησε διάθεση προσωπικού χρόνου από όλους τους συμμετέχοντες και τους συγχαίρουμε διπλά για αυτό.