To Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ν.Προποντίδας συμμετείχε για 2η φορά από την ίδρυσή του , εν έτη 2018-2019, στο Μαθητικό Φεστιβάλ που διοργανώνει ο Δήμος Ν.Προποντίδας κάθε Ιούνιο.

Στα πλαίσια της φετινής μας συμμετοχής δημιουργήθηκε ένα βίντεο με τίτλο: “Πρωταγωνιστές της ζωής” στο οποίο εκπαιδευόμενοι απάντησαν σε ερωτήσεις σχετικά με την εμπειρία τους για το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας.Όσοι και όσες επιχείρησαν να ξεκινήσουν και να ολοκληρώσουν την φοίτησή τους στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας κατέληξαν σε ένα κοινό παρονομαστή: ότι το σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας ΔΕΝ παρέχει ΜΟΝΟ δεύτερη ευκαιρία στη ΓΝΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ στη ΖΩΗ.

Έγιναν παρέα, έγιναν οικογένεια και απέδειξαν πως όταν υπάρχει θέληση, θάρρος και πείσμα το όνειρο μπορεί να γίνει πραγματικότητα. Γιατί ο μαθητής δεν έχει ηλικία. Και γιατί τα όνειρα δεν έχουν όρια.

Στο τέλος της εκδήλωσης δόθηκαν αναμνηστικά συμμετοχής.

Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή τους τη συμμετοχή αλλά προπάντων για την κατάθεση της δικής τους αλήθειας .