Οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Δήμου Ν. Προποντίδας επισκέφθηκαν τη Βίλα Καπαντζή, το Πολιτιστικό Κέντρο Θεσσαλονίκης του ΜΙΕΤ στις 5/12/2019.

Μετά από μια σύντομη αναφορά σχετικά με το διατηρητέο και εξαιρετικής αρχιτεκτονικής κτίριο, ξεναγήθηκαν στην έκθεση πολλαπλών μέσων που φιλοξενείται αυτή την περίοδο στο Πολιτιστικό Κέντρο από τον διευθυντή του κ. Γιάννη Επαμεινώνδα και την επιμελήτρια της έκθεσης κα Σοφία Παντελιάδου, η οποία είναι μουσειολόγος και ζει και εργάζεται στη Βιέννη.

Στην έκθεση, η οποία έχει τον τίτλο «KAIROS. Ανακάλεσμα της Γης», παρουσιάζονται έργα 28 διεθνών καλλιτεχνών. Πρόκειται για ένα εγχείρημα στη διασταύρωση μεταξύ εικαστικών τεχνών, μετεωρολογίας και φιλοσοφίας. Αντικείμενο αυτού του εκθεσιακού εγχειρήματος είναι η λέξη Καιρός στην αμφισημία της: από τη μια σχετίζεται με τα καιρικά φαινόμενα κι από την άλλη με τη χρονικότητα, την «καίρια στιγμή».

Η έκθεση πολλαπλών μέσων «KAIROS. Ανακάλεσμα της Γης» πραγματεύεται τη σχέση του ανθρώπινου είδους με τα φαινόμενα της φύσης και την αλληλεξάρτηση μεταξύ των δύο. Προσπαθεί, με άλλα λόγια, να αποτυπώσει μια εικόνα της ψυχής, με την έννοια της επιρροής του καιρικού φαινομένου πάνω στον άνθρωπο και στον πλανήτη γη. Επιπλέον, θέτει προβληματισμούς σχετικά με τις κλιματικές αλλαγές και τις συνέπειές τους στο σύντομο μέλλον.

Οι εκπαιδευόμενοι παρακολούθησαν την έκθεση στο πλαίσιο του αισθητικού γραμματισμού αλλά και του γλωσσικού, καθώς ασχολήθηκαν με την έννοια καιρός στη λεξικογραφία, τη χρήση της σε καθημερινές εκφράσεις και παροιμίες αλλά και στη λογοτεχνία.