Με εθνική υπερηφάνεια και επίγνωση της ευθύνης που φέρουμε απέναντι στο παρελθόν και στους αγωνιστές προγόνους μας, η διευθύντρια του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας, κ.Ευαγγελία Παπανικολάου και εκπρόσωπος των εκπαιδευομένων, κατέθεσαν στεφάνι στο Μνημείο των Ηρώων στα Ν.Μουδανιά την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου, παραμονή της εθνικής μας επετείου. Η καθιερωμένη πια κατάθεση στεφάνων από τα σχολεία και τους φορείς στις εθνικές επετείους, είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής που μπορούμε να αποδώσουμε στους ανθρώπους που απαρνήθηκαν τα πάντα στη ζωή τους για  να πολεμήσουν το φασισμό.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας πραγματοποιήθηκε σχολική γιορτή στο χώρο του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας. Οι εκπαιδευόμενοι με αφόρμηση την παρακολούθηση εκπαιδευτικού ντοκυμαντέρ με θέμα τον αγώνα των Ελλήνων στο έπος του ?40, στον πόλεμο με τους Γερμανούς κατακτητές, στην τριπλή κατοχή και τα χρόνια της αντίστασης, κατέθεσαν σχετικές εμπειρίες, βιώματα και οικογενειακές τους μνήμες. Όλοι ομόφωνα κατέληξαν ότι οφείλουμε να θυμόμαστε και να τιμούμε με το λόγο και τις πράξεις μας τη ζωή και τη θυσία των προγόνων μας. Κυρίως όμως, ότι οφείλουμε να μεταλαμπαδεύουμε στις επόμενες γενιές την αγάπη για την ελευθερία, τη δημοκρατία και την πεποίθηση ότι τίποτε στη ζωή των ανθρώπων δεν είναι αυτονόητο γιατί «αυτές οι πέτρες δε βολεύονται κάτου απ?τα  ξένα βήματα».