Τα δύο σχολεία ενηλίκων του Δήμου Ν.Προποντίδας, το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Ν. Μουδανιών και το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Προποντίδας, συνεχίζοντας την καλή τους συνεργασία  και έχοντας παράλληλα ως κύριο μέλημά τους της ενίσχυση των δεξιοτήτων των μαθητών τους, διοργάνωσαν  την Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 και ώρα 18.30 ημερίδα ενημέρωσης με θέμα: «Χαρακτηριστικά των επαγγελμάτων που ανοίγονται στην αγορά εργασίας, για τους απόφοιτους του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Ν. Μουδανιών» . Είχαμε την τιμή να έχουμε στην εκδήλωση και την  Αντιδήμαρχο Παιδείας του Δήμου Ν.Προποντίδας κυρία Αθανασία Εμμανουηλίδου.

Λόγω των πολλών ομοιοτήτων των δύο σχολείων, όσον αφορά την φιλοσοφία εκπαίδευσης των μαθητών καθώς και την μετέπειτα επαγγελματική τους εξέλιξη, μετά από πρόσκληση του Διευθυντή του Εσπερινού ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών κυρίου Λάζαρου Φωτιάδη, διοργανώθηκε ημερίδα. Κύρια ομιλήτρια από την πλευρά του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας η κυρία Ελένη Τσίτσελα σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού και από το Εσπερινό ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών, μίλησαν εκπρόσωποι καθηγητές του κάθε τομέα.

Η ημερίδα ξεκίνησε με μια παρουσίαση του σχολείου προς τους εκπαιδευόμενους του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας από τον Διευθυντή του Εσπερινού ΕΠΑΛ.

Η σύμβουλος του επαγγελματικού προσανατολισμού του ΣΔΕ αναφέρθηκε συγκεκριμένα: 1) στα κριτήρια για την σωστή επιλογή σπουδών και επαγγέλματος , 2) στα επαγγέλματα του μέλλοντος  σύμφωνα με Έρευνα του Σ.Ε.Β καθώς και στις δεξιότητες που πρέπει να καλλιεργήσουν οι μαθητές.

Οι καθηγητές του εσπερινού ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών έκαναν μια αναφορά για τον κάθε τομέα ξεχωριστά μαζί με τις προοπτικές εργασίας μετά.

Στην ημερίδα, οι εκπαιδευόμενοι του ΣΔΕ είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και παρουσιάσεις ατόμων που δραστηριοποιούνται ήδη στο χώρο εργασίας όπως ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Ηλεκτρολόγων Χαλκιδικής-Κασσάνδρας-Καλαμαριάς κος Παπαγιάννης Χρήστος. Επίσης, πολύ χρήσιμη ήταν και η ομιλία αποφοίτων από το εσπερινό ΕΠΑΛ οι οποίοι μοιράστηκαν μαζί μας εντυπώσεις τους μετά την φοίτησή τους.

Η ημερίδα έκλεισε με τους εκπαιδευόμενους του ΣΔΕ να γνωρίζουν από κοντά τα εργαστήρια και τους χώρους μαθημάτων.

Η όλη διοργάνωση έκλεισε αφήνοντας τους εκπαιδευομένους μας με διάθεση και ενδιαφέρον να συνεχίσουν την εκπαιδευτική τους πορεία σε μια ανώτερη βαθμίδα, κάτι που μας χαροποιεί ιδιαίτερα.

Μία άποψη για το “Ημερίδα με το Εσπερινό Επαλ Ν.Μουδανιών”

1. Αθανασία Εμμανουηλίδου

Συγχαρητήρια για τις δράσεις σας!