Σε ζεστό και φιλικό κλίμα πραγματοποιήθηκε στις 3 & 4 Νοεμβρίου 2022, η υποδοχή των εκπαιδευομένων του Α? κύκλου του ΣΔΕ Ν.Προποντίδας από τους εκπαιδευόμενους του Β? κύκλου και από τον Σύλλογο των εκπαιδευτικών. Η υποδοχή των νέων εκπαιδευομένων αποτελεί μία σημαντική λειτουργία στα ΣΔΕ, καθώς συμβάλλει στην μείωση του άγχους και της αμηχανίας από τους πρωτοετείς, στην οικοδόμηση υγιών και ισότιμων σχέσεων στο σχολικό περιβάλλον αλλά και στην προετοιμασία της μαθησιακής διαδικασίας.

Ειδικότερα, την πρώτη ημέρα υποδοχής ξεκίνησε με το καλωσόρισμα από την Διευθύντρια του σχολείου κ.Ευαγγελία Παπανικολάου και ακολούθησε η Υποδιευθύντρια  κ.Ειρήνη Στεργίδου και ο εκπαιδευτικός του Αριθμητικού Γραμματισμού κος Γιώργος Ζαγκλιβερινός. Επίσης μοιράστηκαν μαζί μας τις εντυπώσεις της φοίτησής τους και δύο περσινές απόφοιτες του σχολείου οι κύριες Γιαμούρογλου Βασιλική και Ελένη Τσιρώνη και οι οποίες συνεχίζουν και στην επόμενη βαθμίδα παρακολουθώντας τα μαθήματα του Εσπερινού ΕΠΑΛ Ν.Μουδανιών.

Η πρώτη μέρα της υποδοχής έκλεισε με την  παρουσίαση των περσινών δράσεων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας από την εκπαιδευόμενη του Β Κύκλου κα Δέσποινα Προβατίδου.

Την δεύτερη ημέρα της υποδοχής ακολούθησαν διάφορες τεχνικές γνωριμίας για να σπάσει ο πάγος των παλαιών και νέων εκπαιδευομένων και να γνωριστούν καλύτερα. Επίσης, συζητήθηκαν και συμφωνήθηκαν και οι όροι του εκπαιδευτικού συμβολαίου  ενδυναμώνοντας με αυτόν τον τρόπο ακόμη περισσότερο τις σχέσεις μεταξύ των παλαιών και νέων μας εκπαιδευομένων.

Στη συνέχεια μέσω μιας διαγραμματικής τεχνικής οι εκπαιδευόμενοι του Α και Β κύκλου μοιράστηκαν με όλους τα συναισθήματα που τους προσδιόριζαν την πρώτη μέρα της εγγραφής τους στο Σ.Δ.Ε και πως νοιώθουν μετά από ένα χρόνο.

Η δεύτερη μέρα έκλεισε με το μοίρασμα των φακέλων με γραφική ύλη στους εκπαιδευόμενους του Α? κύκλου μαζί με ευχές από τους εκπαιδευόμενους του Β Κύκλου ,καθώς και ένας πλούσιος μπουφές με εδέσματα φτιαγμένα από τα χέρια των άξιων εκπαιδευομένων μας.

Τέλος, αξίζει να γίνει ξεχωριστή μνεία στο ρόλο των εκπαιδευομένων του Β? κύκλου ο οποίος ήταν καταλυτικός. Τους αξίζουν συγχαρητήρια τόσο γιατί συνέβαλαν στη διοργάνωση της όλης δράσης φιλοτεχνώντας μάλιστα και ένα όμορφο καλωσόρισμα , αλλά κυρίως γιατί εντυπωσίασαν με την προθυμία, το μεράκι, το κέφι τους, τα νόστιμα εδέσματα και τις προσωπικές τους δημιουργίες. Η στάση τους αυτή αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο πώς το ΣΔΕ εκτός από τον μορφωτικό ρόλο συνδράμει στο χτίσιμο σχέσεων κι επικοινωνίας μεταξύ των εκπαιδευομένων κι αποτελεί ένα ζωντανό κύτταρο της τοπικής κοινωνίας μας.