Την Τετάρτη 8/2/2023 , στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Ν. Προποντίδας πραγματοποιήθηκε δράση για τη διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα μετά από πρόταση του εκπαιδευτή κυρίου Σταύρου Χεριστανίδη ( Επιστημονικός Γραμματισμός ).

Τη δράση συντόνισε η διευθύντρια του ΣΔΕ, κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου και ο Εκπαιδευτής Σταύρος Χεριστανίδης. Κατά τη διάρκεια της δράσης αυτής διενεργήθηκαν οι προβλεπόμενες ασκήσεις , οι οποίες καθορίστηκαν ανάλογα με τον χώρο που βρισκόταν εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοι την ώρα του συμβάντος. Ελήφθησαν τα κατάλληλα μέτρα προστασίας και στη συνέχεια ακολούθησε ασφαλής εκκένωση του κτιρίου.

Μετά το τέλος του σεισμού πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση των μαθητών στον χώρο καταφυγής. Εφαλτήριο για τη δράση αποτέλεσε η τραγική επικαιρότητα με το φονικό σεισμό που έπληξε τηνΤουρκία καθώς και περιοχές της Συρίας τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2023.