Στα πλαίσια του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών που η μνήμη τους τιμάται στις 30 Ιανουαρίου , πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ν. Προποντίδας για την προσφορά τους στα γράμματα και στη μάθηση .

Η εκδήλωση ξεκίνησε με εναρκτήριο λόγο που εκφώνησε η διευθύντρια του Σχολείου , κυρία Ευαγγελία Παπανικολάου, στον οποίο τόνισε την προσφορά του πνευματικού, εκπαιδευτικού και κοινωνικού τους έργου ως Προστάτες της Παιδείας. Οι εκπαιδευόμενοι του Β΄ Κύκλου του ΣΔΕ παρουσίασαν τους βίους των Αγίων Πατέρων , αποσπάσματα από τα έργα τους , σχετικά έργα τέχνης από το χώρο της αγιογραφίας , καθώς επίσης εψάλη και το απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών. Τον εορτασμό επιμελήθηκε η φιλόλογος του ΣΔΕ κ. Πετρίδου Βασιλική.

Ο Σύλλογος των Εκπαιδευτών μετά την ολοκλήρωση της εκδήλωσης έδωσε ευχές στους εκπαιδευομένους για Καλή Πρόοδο.