Την Πέμπτη 13/10/2022 στην αίθουσα προβολών του Σ.Δ.Ε Ν. Προποντίδας έγινε η παρουσίαση της συμμετοχής του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmusdays 2022 παρουσία όλων των εκπαιδευτικών και εκπαιδευομένων. Η παρουσίαση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο προβολής και διάχυσης με σκοπό την ενημέρωση του ολοκληρωμένου σχεδίου του Προγράμματος ERASMUS+ και με θέμα: “Χτίζοντας ένα καινοτόμο σχολείο”.

Τις δύο κινητικότητες παρουσίασαν η Διευθύντρια του Σ.Δ.Ε Ν. Προποντίδας , Ευαγγελία Παπανικολάου και η Υποδιευθύντρια του ΣΔΕ, Ειρήνη Στεργίδου αντίστοιχα.

Η πρώτη κινητικότητα αφορούσε στη Διαχείριση κρίσεων, στη Συναισθηματική Νοημοσύνη και στη πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού.

H δεύτερη κινητικότητα αφορούσε στις Καινοτόμες Μεθόδους Διδασκαλίας σύμφωνα με τις οποίες χρησιμοποιούνται διάφορες εκπαιδευτικές εφαρμογές που μπορούν να εφαρμοστούν στην τάξη.

Η όλη παρουσίαση ολοκληρώθηκε αφήνοντας θετικές εντυπώσεις και διάθεση για συμμετοχή και σε νέα προγράμματα.